CANKAT KALYONCU

 


67CK2015TY Alışveriş Sepeti Shopping Bag 200x125cm tual üzeri yağlıboya oil on canvas 2015
CANKAT KALYONCU, 1976’da Ankara’da doğdu. Ortaokul ve liseyi, Arı Koleji ve uluslararası bir eğitim kurumu olan Embassy Study Group’ta okudu. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde tamamlayan Kalyoncu, ardından eğitimine İngiltere'de London School of Business and Finance’de, sonrasında ise ABD’nde Kaliforniya ve Cornell üniversitesilerinde devam etti.
2001 yılında eğitim sektöründe kurucu/yönetici olarak iş hayatına başladı. Eğitim, internet, organizasyon ve marka yönetimi hizmetleri veren kurumların hem kurucusu hem de yöneticisi olarak çalışan Kalyoncu hem Dünya’da hem de Türkiye’de birçok ödül aldı.
Bir gezgin olarak farklı ülkeleri, kültürlerini ve sanatlarını tanıma ve keşfetme şansını yakaladı. Hem iş hayatındaki yaratıcı ve başarılı çalışmaları hem de seyahatlerinden elde ettiği kültürel zenginliği sanat ile kendini dışa vurmaya başladı. Bu ilginin sıradan olmadığını fark eden Kalyoncu, daha çok günümüz uluslararası hiperrealist  sanatçılardan da etkilenerek resim çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ulusal ve uluslararası birçok ressam ile ortak atölye çalışmaları yaparak hem tekniğini hem de sanatsal derinliğini geliştirmeye gayret etti.
2012’de St.Petersburg'ta Repin Institute of Art'a başvurusu kabul edildi. Burada master sınıflara katıldı. Ardından Florence Academy of Art New York şubesinde Akademik Boyama ve Akademik Desen eğitimi alırken, Art Students League of New York'ta desen, yeni teknikler ve boyama üzerine çok sayıda atölye çalışmasına katıldı. Bunlara ek olarak İtalya'nın sanat ve tasarım akademilerinden IED'de görsel hikaye anlatıcılığı eğitimi, ardından ise uzaktan eğitimle MOMA'da Modern Sanat ve Fikirler, Melbourne Üniversitesinde ise Sanat ve Cinsiyet derslerine katıldı.
Resme ek olarak, “Sevgili İdam”, Keşanlı Ali uyarlaması "Sinekli Dağ" ve “Metod” adlı tiyatro oyunlarında sahne dekoru ve sanat yönetmenliği yaptı. Rusya, Yunanistan, İtalya, Moldova ve Türkiye'de karma sergilere katıldı. İlk kişisel sergisi   “BRAND PORN: Marka Zevktir”, 1 - 17 Aralık 2015 tarihleri arasında INNPARK Fine Arts Area'da gerçekleştirdi.  Hem içeriği hem de eserleri ile ses getiren sergi Kalyoncu için oldukça başarılı geçti. Kalyoncu, İstanbul ve New York’ta kendi atölyelerinde çalışmalarına devam etmektedir.

CANKAT KALYONCU  has been painting and drawing as a self thought artist since 2012. As he says "What I had been doing was coming out off me so naturally!"
His perfectionist character led him not to stay as a self thaught artist and encourage him to learn from different sources like online courses, courses abroad and paint with various artists to improve the skills in academic painting, drawing and contemporary art as well as the art history. He attended courses and workshops at Florence Academy of Art in New York, Art Students League of New York in the USA, Repin St Petersburg State Academy Institute of Painting, Sculpture and Architecture in Russia and Mustafa Ozel Studio in Turkey.
He took online courses such as; Modern Art and Ideas at MOMA and Sexing the Canvas: Art and Gender at University of Melbourne.
In 2014; He attended International Art Exhibition as a selected painter held in Patras, Greece, attended group exhibition in Istanbul held by Gallery Mor and Marjinart Gallery.
He was one of the artists at Romart International Art Biennial in Rome, Italy in May 2015
His first solo exhibition, BRAND PORN, was held at INNPARK Fine Arts Area in Galatasaray, Beyoglu, Istanbul between the dates of 1st and 17th of December, 2016.
In addition to painting and drawing; He was selected as the stage designer of three different theatrical plays held in Istanbul; Gabriel Garcia Lorca's "Blood Wedding" and two Turkish plays called "Sevgili Idam" in 2014, "Ballad of Ali of Kesan Musical" in 2015.
In his art; He is attracted to the culture, gender, globalism and theology/mythology as daily products. Now; he is painting a series called PARADISE


copyright © 2013 Marjinart